Jelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej Polsce, otoczona górami, na turystycznym szlaku Doliny Pałaców i Ogrodów.
Wraz z Karpaczem i Szklarską Porębą stanowi najważniejszy ośrodek turystyczno-sportowy Karkonoszy.
Gmina Jelenia Góra graniczy z Czechami, a odległość do granicy niemieckiej wynosi 70 km.
KOTLINA JELENIOGÓRSKA ODWIEDZANA JEST ROCZNIE PRZEZ PONAD 3 MILIONY TURYSTÓW
To uzdrowisko niedaleko granicy z Czechami. W 2019 rok zamieszkiwało go 4.147 osób. Miasto znane jest jako ośrodek uzdrowiskowy, oferujący kąpiele z wodą mineralną, radonem i błotem wspomagające leczenie reumatyzmu. Zimą Świeradów przyciąga turystów i narciarzy nowoczesnym zapleczem narciarskim.
Szklarska Poręba to miasto w powiecie jeleniogórskim. Jest ważnym regionalnym i krajowym ośrodkiem turystyki górskiej, rowerowej i narciarstwa. Oferuje wspaniałe miejsca i udogodnienia zarówno do relaksu, jak i aktywnego wypoczynku: zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wodospady i kaskady, otoczone granitowymi skałami. Z populacją wynoszącą blisko 7.000, zajmuje stosunkowo duży obszar 75,44 km2, z czego 84% to lasy.
Karpacz to miasto nad Łomnicą w województwie dolnośląskim, o szacunkowej liczbie mieszkańców wynoszącej 6.000 osób. Miasto jest doskonałą bazą wypadową do pieszych wycieczek po Karkonoskim Parku Narodowym, położonym na południe od Karpacza. Znajduje się tam sześć różnych tras prowadzących na Śnieżkę, najbardziej oczywisty cel dla większości spacerowiczów, a także szereg wyciągów narciarskich i wyciąg krzesełkowy.
KARKONOSZE OFERUJĄ DOSKONAŁE WARUNKI NARCIARSKIE, ZNAJDUJE SIĘ TAM PONAD 30 KM TRAS ZJAZDOWYCH I BLISKO 100 KM TRAS DO NARCIARSTWA BIEGOWEGO
Centrum narciarskie Szrenica oferuje 12 km tras z systemem naśnieżania pokrywających prawie 100% terenu przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Trasy o różnym stopniu trudności, satysfakcjonujące zarówno doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich wynosi 10 000 osób na godzinę.
Stacja SKI & SUN oferuje 2500-metrową oświetloną trasę z niezwykle zróżnicowanym nachyleniem. Stok jest stale naśnieżany i przygotowany, by zadowolić najbardziej wymagających miłośników narciarstwa. Znajdująca się tam nowoczesna kolej gondolowa ma 2.172 metry długości, a 8-osobowe gondole są w stanie w ciągu godziny przewieźć 2.400 osób.
Harrachov to znana miejscowość turystyczna położona u podnóża Čertovej Hory w Karkonoszach, zaledwie 4 km od przejścia granicznego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie. Harrachov słynie z kompleksu skoczni narciarskich (mamucia skocznia K-185) na zboczu Čertovej Hory, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody. Ośrodek Narciarski Harrachov oferuje najwyższej klasy trasy do narciarstwa biegowego (około 30 km, trasa narciarska zlokalizowana jest wokół miasta) oraz doskonale przygotowane stoki narciarskie.
Stacja Narciarska Śnieżka to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Oferuje stoki narciarskie o różnym stopniu trudności. Kompleks Śnieżka obsługiwany jest przez 8 wyciągów o przepustowości od 500 do nawet 1400 osób na godzinę – w zależności od wyciągu. Trasy zostały przygotowane na zboczu góry Kopy (1350 m.n.p.m.) oraz na zboczu góry Złotówki
(1252 m.n.p.m.).
Arena Narciarska Zieleniec – wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Dolnego Śląska, jednego z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Oferuje 32 kilometry tras narciarskich oraz bogatą infrastrukturę, na którą składa się 29 kolejek i wyciągów narciarskich. Zieleniec Ski Arena to sieć mniejszych ośrodków narciarskich połączonych ze sobą i objętych wspólnym karnetem. Przeważają tu łatwe i relaksujące trasy, jednak bardziej wymagający narciarze znajdą tu również kilka stromych szerokich i oznaczonych kolorem czerwonym, tras, odpowiednich do dynamicznego karwingu. To także idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, dla których przygotowano kilka osobnych tras treningowych z wyciągami.
Jakuszyce – dzielnica Szklarskiej Poręby, najsłynniejszego ośrodka narciarstwa biegowego w Polsce. Polana Jakuszycka to miejsce, w którym organizowane są liczne międzynarodowe imprezy sportowe, m.in. Bieg Piastów czy Puchar Świata, a także mniejsze, np. Puchar Polski czy Puchar Karkonoszy. Specyficzny mikroklimat sprzyjający długotrwałej pokrywie śnieżnej sprawia, że Jakuszyce są bardzo popularne wśród miłośników narciarstwa biegowego. Polana Jakuszycka to także miejsce wyjątkowych wydarzeń sportowych, takich jak Border Rush, jeden z najtrudniejszych europejskich wyścigów psich zaprzęgów na średnich dystansach.
Termy Cieplickie to zespół basenów sportowo-rekreacyjnych. Jest to obiekt wyjątkowy na terenie województwa dolnośląskiego i całych Karkonoszy. Wyjątkowość Term Cieplickich polega na tym, że w łaźniach wykorzystywane są wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony, korzystny wpływ na regenerację organizmu człowieka. Położone są w centrum Jeleniej Góry. Na terenie Cieplic znajdują się dwa historyczne parki: Norweski i Zdrojowy.
Dzięki nowo otwartemu kompleksowi (2019) Jelenia Góra stała się prawdziwym ośrodkiem rowerowym. Kompleks „Karkonosze” stanowi doskonałe rozszerzenie dotychczasowej oferty turystyki aktywnej w regionie i przyciąga w Karkonosze miłośników rowerów. Kompleks składa się z 14 ścieżek zlokalizowanych w Jeleniej Górze, Piechowicach i gminie Podgórzyn. Łącznie około 70 kilometrów tras.
Fabryka Kryształów Julia to jeden z nielicznych producentów szkła kryształowego w Polsce. Historyczna fabryka znajduje się w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby i jest otwarta dla zwiedzających. Turyści mogą podziwiać piękny ręczny proces produkcji szklanych dzieł sztuki oraz uczestniczyć w warsztatach.
Pozostałości średniowiecznego zamku znajdują się na szczycie wzgórza Chojnik (627 m n.p.m.) na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską. Budowa twierdzy sięga czasów Piastów śląskich. Dziś częściowo zrujnowana warownia jest główną atrakcją turystyczną i mieści hotel i restaurację.
Na obszarze ok. 100 km2 znajduje się wiele zabytków takich jak: gotyckie zamki i baszty obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace, a także: XIX-wieczne, gotyckie, renesansowe i greckie rezydencje. Zabytki te otoczone są pięknymi ogrodami.
Wodospady w Karkonoszach co roku przyciągają wielu turystów. Najbardziej znany to Wodospad Szklarski o wysokości 13,3 m.
Trzy małe jeziorka znajdujące się w dawnych wyrobiskach przypominają o wydobyciu pirytu. Wody w jeziorach, od których pochodzą nazwy, mają kolor zależny od związków metali obecnych w glebie.
Wyjątkowy zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII wieku. Został zakupiony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, przeniesiony z Vang w Norwegii i wzniesiony ponownie w 1842 roku. Stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji Karpacza.
Muzeum Górnictwa i podziemna kopalnia z możliwością zwiedzania zostały otwarte w marcu 2003 roku na głównym piętrze dawnej kopalni. W muzeum znajdują się przykłady kopalin ze złóż fluorytu, narzędzia i sprzęt górniczy, mapy i zdjęcia dokumentujące prace na tutejszym złożu. Wycieczka prowadzi zwiedzających do tunelu o długości około 1000 metrów, biegnącego przez typowe środowisko kopalni: rudy, zasypane żwirem i oświetlone, ze średnią roczną temperaturą około 7° C.